3. Вимушена зупинка і вимоги доводія під час вимушеної зупинки.
Небезпечні наслідки порушення правил зупинки і стоянки



У разі вимушеної зупинки в місці, де зупинку заборонено, водій повинен вжити всіх заходів для того, щоб прибрати транспортний засіб з цього місця, а якщо це зробити неможливо – позначити його відповідно до вимог Правил дорожнього руху (аварійна сигналізація, знак чи ліхтар аварійної зупинки).

Забороняється встановлення на проїзній частині будь-яких предметів (конусів, стовпчиків зі стрічками, ланцюгами тощо), які перешкоджають руху чи паркуванню транспортних засобів. Виняток становлять випадки, коли здійснюється оформлення дорожньо-транспортних пригод, виконуються дорожні чи інші роботи, пов’язані із зайняттям проїзної частини, або обмежується чи забороняється рух транспортних засобів і пішоходів у передбачених законодавством випадках (проведення масових або спеціальних заходів, спортивних змагань тощо).

Потрібно чітко розуміти, що порушення правил зупинки і стоянки транспортних засобів призводить до великих негативних наслідків, і не рідко з летальними випадками.

Тому, пропоную всім нам разом розглянути небезпечні ситуації, що можуть виникати у разі порушення правил зупинки і стоянки транспортних засобів та спільними зусиллями виокремити рекомендації щодо запобігання їм.

Допоможе нам у цьому гра, яка носить назву «Заморочки із бочки».

(На столі викладача в глечику лежать аркуші із ситуаційними завданнями. Викладач по черзі підходить до учнів і пропонує їм витягнути одне із завдань. Обміркувавши отриману небезпечну ситуацію, учень надає свої рекомендації щодо її вирішення після чого до обговорення долучається весь колектив групи і за допомогою викладача усі доходять спільної і правильної думки.)



Картка-завдання №1

ЗУПИНКА БІЛЯ ПІШОХІДНОГО ПЕРЕХОДУ

У населеному пункті за позначеним пішохідним переходом здійснив вимушену зупинку вантажний автомобіль. Назустріч вантажному автомобілю рухався легковий автомобіль, водій якого створив небезпечну ситуацію наїзду на пішохода, що переходив дорогу пішохідним переходом.


Рекомендації: Наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу в умовах обмеженої оглядовості, водій повинен заздалегідь знизити швидкість і бути готовим до гальмування, щоб дати дорогу пішоходу, який може вийти з-за транспортного засобу, що стоїть.



Картка-завдання №2

ЗУПИНКА НА ЛІВОМУ БОЦІ ДОРОГИ

У населеному пункті водій вантажного автомобіля з напівпричепом зупинився на лівому боці дороги. Водій транспортного засобу, який рухався в зустрічному напрямку, ввімкнув покажчик лівого повороту і почав його об’їжджати. Коли він порівнявся з серединою кузова, з-за вантажного автомобіля вийшов вантажник, який створив небезпечну ситуацію наїзду на нього транспортним засобом.


Рекомендації: Об’їжджаючи вантажний автомобіль, водій транспортного засобу повинен прогнозувати, що з-за вантажівки на проїзній частині раптово можуть з’явитися пішоходи або інша небезпека. У разі виконання такого маневру об’їзду слід збільшувати боковий інтервал.



Картка-завдання №3

СТОЯНКА НА ДОРОЗІ В ТЕМНУ ПОРУ ДОБИ

У темну пору доби поза населеним пунктом водій вантажного автомобіля зупинився з частковим з’їздом на узбіччя через технічну несправність електрообладнання. Маючи намір швидко виправити несправність, знак аварійної зупинки він не виставляв.

Водій відкрив капот і почав зачищати контакти акумулятора. В зустрічному напрямку рухався легковий автомобіль із увімкненим дальнім світлом фар, який осліпив водія транспортного засобу і створив небезпечну ситуацію наїзду транспортного засобу на вантажний автомобіль, що стояв на проїзній частині без освітлення.


Рекомендації: За вимушеної зупинки на дорозі навіть на короткий час обов’язково повинна бути ввімкнена аварійна світлова сигналізація, а в разі її несправності або відсутності – виставлений знак аварійної зупинки.



Картка-завдання №4

ВІДКРИВАННЯ ДВЕРЕЙ АВТОМОБІЛЯ

Водій легкового автомобіля під’їхав до свого будинку, зупинив автомобіль і, не впевнившись у відсутності транспортних засобів, що наближались позаду, відчинив передні двері, внаслідок чого створилася небезпечна ситуація зіткнення з транспортним засобом, який його об’їжджав.


Рекомендації: Правилами забороняється відчиняти двері транспортного засобу і виходити з нього, якщо це загрожує безпеці і створює перешкоди іншим учасникам дорожнього руху.



Картка-завдання №5

СТОЯНКА В ЗОНІ НЕБЕЗПЕЧНИХ ПОВОРОТІВ

Водій легкового автомобіля зупинився для стоянки поза населеним пунктом у зоні небезпечного повороту, частково виїхавши на узбіччя. Водій транспортного засобу мав намір об’їхати його, назустріч безпосередньо біля суцільної лінії рухався автобус. Водій застосував гальмування на мокрій після дощу дорозі, таким чином створивши небезпечну ситуацію наїзду на легковий автомобіль.


Рекомендації: Поза населеним пунктом стоянка транспортних засобів дозволяється лише на узбіччі. Забороняється стоянка транспортних засобів у зоні поворотів із видимістю менше 100 м хоча б у одному напрямку.



Картка-завдання №6

СТОЯНКА В ЗОНІ ПЕРЕЛОМУ ПОЗДОВЖНЬОГО ПРОФІЛЮ ДОРОГИ

Водій транспортного засобу рухався на підйом поза населеним пунктом. Проїхавши перелом поздовжнього профілю дороги, водій побачив легковий автомобіль, який стояв на дорозі, і таким чином створив небезпечну ситуацію наїзду на нього.


Рекомендації: Поза населеним пунктом стоянка транспортних засобів дозволяється лише на узбіччі. Стоянка транспортних засобів у зоні перелому поздовжнього профілю дороги з видимістю менше 100 м хоча б у одному напрямку забороняється Правилами. Водій легкового автомобіля мав зупинитися на узбіччі та виставити знак аварійної зупинки або червоний миготливий ліхтар.



Картка-завдання №7

ЗУПИНКА В СУТІНКИ

Водій вантажного автомобіля поставив надвечір свій автомобіль на стоянку в населеному пункті. Зважаючи, що видимість була ще достатньою, габаритні вогні він не вмикав. У справах водій затримався на значний час. Назустріч транспортному засобу, який мав намір об’їхати вантажний автомобіль, виїхав легковий автомобіль із увімкненим дальнім світлом фар і засліпив його. Водій транспортного засобу взяв вправо і створив небезпечну ситуацію наїзду на автомобіль, що стояв.


Рекомендації: У разі засліплення водій транспортного засобу повинен був, не змінюючи смуги руху, знизити швидкість або зупинитися. Водію вантажного автомобіля під час зупинки на дорозі навіть у сутінки необхідно ввімкнути стоянкові вогні (за умови ймовірності, що транспортний засіб стоятиме і в разі недостатньої видимості або в темну пору доби).

4. Первинна перевірка засвоєння нових знань:

(Використовую метод «Прес». Учням необхідно довести необхідність отриманих на уроці знань за поданим алгоритмом.)


Знання, отримані на уроці…

1. Я вважаю, що …

2. Тому, що…

3. Наприклад…

4. Отже…

5. Підведення підсумків уроку.

Оцінюю роботу учнів на уроці, та звертаю увагу на моменти, які були недостатньо зрозумілими для них.

6. Повідомлення та коментування домашнього завдання.

Опрацювати матеріал: Правила дорожнього руху України - розділ 15.

|Методичні розробки занять|Попередня|



^^вверх^^